جمله پند آموز

مزکر پلی استیشن


عاقلانه ازدواج کن تا عاشقانه زندگی کنی
پیشانۀ بازی[۱] یا کنسول بازی یک وسیله سرگرمی رایانه ای یا یک سیستم رایانه‏ای خاص است که برای نمایش تصاویر ویدیویی بازی رایانه‏ای بر روی یک وسیله نمایشگر مانند تلویزیون یا مانیتور بکار می رود. واژه کنسول بازی برای تمایز دستگاهی که برای فقط انجام بازی خریداری می شود با کامپیوتر شخصی که امکانات بیشتری دارد و دستگاه های بازی بکار می رود

با وجود اینکه اولین بازیها ی رایانه ای در سال ۱۹۵۰ ساخته شدند ولی تا سال ۱۹۷۲ از کنسول های بازی خبری نبود . در همین زمان بود که یک وسیله الکترونیکی جدید پا به بازار گذاشت . اولین کنسول خانگی که با کابل به تلویزیون متصل میشد Magnavox Odyssey نام داشت و اولین بازی آن نیز پینگ پونگ بود .[۲]

اولین شخصی که برای اولین بار در تاریخ کنسول ها مسئول معرفی ان بود Ralph H. Baer بود . طی سال های ۱۹۷۵ به بعد Odyssey 100 منتشر شد که یک بازی دیگر را نیز به همراه داشت . علاوه بر پینگ پونگ بازی هاکی نیز برای ان ساخته شده بود .کنسول بعدی در این نسل Odyssey 200 بود که قابلیت بازی همزمان چهار نفر را داشت و بازی Smash نیز با ان منتشر شد . این بازی ها همگی ساخته شده توسط کمپانی Atari بودند . در همین دوران بود که ساخت کنسول های خانگی مورد توجه بسیاری از کمپانی ها قرار گرفت و درامد زایی از فروش ان زیر ذره بین رفت .

کمپانی Fairchild یک نوع سرگرمی برای کودکان را روانه بازار کرد و نام خود را Fairchild Video Entertainment System – VES در سال ۱۹۷۶ قرار داد . در ان زمان کنسول ها خانگی برای ثبت اطلاعات خود از نوعی وسیله مانند کارتریج استفاده می کردند که گویا بعد از مدتی این مخزن ها خالی میشد و نیاز بود که شارژ مجدد گردند ( جوهری در داخل آنها نبود بلکه باید حافظه انها خالی می شد ) . به همین منظور کمپانی VES از نوعی ریز پردازنده استفاده کرد تا اطلاعات کارتریج ها را روی ان ذخیره کند و دیگر نیازی به شارژ کارتریج ها نبود هر چند که کمپانی Atari مدتی بعد کارتریج های خود را به این نوع پیشرفته تغییر داد . سقوط مرگبار بازی های رایانه ای در نسل دوم در سال ۱۹۷۷ بازی های رایانه ای سقوطی وحشتناک را تجربه کرد. در این سال اکثر کمپانی ها به دلیل استفاده از سیستم تراشه RCA کمپانی Fairchild ورشکسته شدند و تبدیل به محلی برای خرید و فروش کنسول های دست دوم شدند . تنها Atari و Magnavox به عنوان کنسول های خانگی ساخت و فروش خود را حفظ کردند .

تقریبا از سال ۱۹۷۷ تا سال ۱۹۸۰ بازار در سلطه کمپانی VES بود اما در همین سال Magnavox کنسول جدید خود Odyssey² را که قابلیت استفاده از کارتریج های قابل برنامه ریزی بود روانه بازار کرد و دوباره رونقی به کنسول های خانگی داد . در سال ۱۹۸۰ بود که شرکت Atari بازی Space Invaders را روانه بازار کرد .

در سال ۱۹۸۰ بود که روند حقوق کنسول ها و بازیهای انحصاری مورد بررسی قرار گرفت و کمپانی اتاری اولین کنسول خود را روانه بازار کرد . کنسول Atari 2600 با گرافیک و بازیهای ذخیره شده بر روی تراشه های الکترونیکی وارد بازار شد تا بیش از پیش رشد این صنعت سریع تر شود . Atari 2600 سلطان بدون رقیب نسل دوم بازیهای رایانه ای بود .

سقوط دوباره بازی های رایانه ای در سال ۱۹۸۴ باز هم صنعت بازیهای رایانه ای دچار یک سقوط وحشتناک شد . کمپانی های ساخت بازی های رایانه ای مثل E.T. بسیار فقیر شده بودند و تا مرز ورشکستی رفته بودند .بازی کننده ها علاقه خود را به بازی های رایانه ای ساخته شده از دست داده بودند و دیگر تمایلی برای خرید کنسول ها نداشتند .کمپانی بزرگ Mattel Electronics خود را ورشکسته اعلام کرد و تمام دارایی های خود را به شرکت INTV Corporation فروخت . ساخت و فروش کنسول های بازی رایانه ای در شمال آمریکا در سال ۱۹۸۴ به طور کامل تعطیل شد .

در سال ۱۹۸۳ کمپانی نینتندو یک کامپیوتر خانگی با نام Famicom را در ژاپن منتشر کرد . Famicom رزولوشن بالاتری را ساپورت می کرد و همچنین بازی های را با گرافیک بهتری به نمایش می گذاشت . بازی های ارائه شده توسط این وسیله دارای جزئیات بیشتری بودند و رنگ های طبیعی تری داشتند . Nintendo Entertainment System – NES در سال ۱۹۸۵ این کنسول خانگی را وارد امریکا کرد و به عنوان یک کنسول جدید در بازار فروخت. نسبت با کنسول های قبلی و قدیمی کنسول نینتندو از یک نوع کارتریج جدید برای بازی های استفاده می کرد که از درب جلویی کنسول وارد ان می شد . برای این کنسول بسته های بازی Super Mario Brothers و light gun -the Zapper منتشر شدند .یک بازی با نام روبات یا R.O.B. نیز برای این کنسول ساخته شد .

همانند بازی Space Invaders برای ۲۶۰۰، نینتندو نیز بازی فوق موفق Super Mario Bros را به عنوان عامل موفقیت کنسول خود روانه بازار کرد .در همین زمان بود که کمپانی Sega برای رقابت با نینتندو در حال شکل گیری بود . برای اولین بار توسط نینتندو سیستم PAL برای دیگر مناطق دنیا مانند برزیل استفاده شد و باعث فروش بیشتر کنسول نینتندو شد .

کنسول جدید کمپانی سگا با نام Mega Drive/Genesis وارد بازار شد این کنسول در ۱۹ اکتبر سال ۱۹۸۸ در ژاپن و در ماه آگوست در امریکا منتشر شد . برای اولین بار نیز بازار اروپا عرضه مستقیم کنسول را تجربه کرد و درسال ۱۹۹۰ Mega Drive/Genesis وارد اروپا شد . دقیقا دو سال بعد کنسول Super Nintendo را کمپانی نینتندو روانه بازار کرد . در همین زمان کمپانی Sega کنسول های خود را با درایو های نوری روانه بازار کرد و نام های Mega CD/Sega CD را برای انها انتخاب کرد .در همین دوران بود که برنامه های چند رسانه ای تصویری و صوتی در بین مردم رواج پیدا کرده بود .

در همین سال ها بود که کمپانی سگا کنسول جدیدی با نام ۳۲X روانه بازار کرد که دارای گرافیکی بهتر بود و قابلیت پردازش چند ضلعی های بیشتری را داشت با این حال این کنسول به دلیل عدم حمایت از طرف سازندگان ان و بازی ساز ها با شکست سنگینی مواجه شد .اما ساخت ان باعث شد که بعضی کمپانی های جانبی به دنبال ساخت کنسول های قوی تر با قابلیت های بهتر باشند .
ساعت : 7:13 pm | نویسنده : admin | مطلب قبلی | مزکر پلی استیشن

مزکر پلی استیشن | next page | next page